• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/POSIEDZENIE KOMITETU HONOROWEGO XXII Powiatowych Igrzysk (..)

POSIEDZENIE KOMITETU HONOROWEGO XXII Powiatowych Igrzysk Osób Niepełnosprawnych

10 Lutego 2023

8 lutego br. w Starostwie Powiatowym w Bieruniu pod przewodnictwem Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego Bernarda Bednorza odbyło się posiedzenie Komitetu Honorowego. Celem spotkania było ustalenie terminu oraz miejsca, w którym zorganizowania zostanie impreza o charakterze sportowym - XXII Powiatowe Igrzyska Osób Niepełnosprawnych. W skład Komitetu wchodzą przedstawiciele Rady Powiatu,  prezesi Stowarzyszeń działających w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim na rzecz osób z niepełnosprawnościami, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lędzinach oraz Pełnomocnik ds. osób z niepełnosprawnościami.

Na posiedzeniu jednogłośnie ustalono, że XXII Powiatowe Igrzyska Osób Niepełnosprawnych odbędą się 7 czerwca 2023 r. (środa) na terenie obiektów sportowych Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Powstańców Śląskich mieszczącej się w Imielinie przy ul. Wojciecha Sapety 8.

Tradycja Powiatowych Igrzysk Osób Niepełnosprawnych sięga 1999 roku, gdy po raz pierwszy zorganizowane zostały lokalne zawody dla osób niepełnosprawnych. Jest to impreza organizowana cyklicznie. Zawody rozgrywane są w sześciu kategoriach sportowych, dostosowanych do wieku i rodzaju dysfunkcji uczestników.

Organizowane od 22 lat przez Powiat Bieruńsko-Lędziński Powiatowe Igrzyska Osób Niepełnosprawnych mają na celu zmianę postaw społecznych, które zasadniczo wpływają na rehabilitację osób niepełnosprawnych, ich jakość życia oraz przyczyniają się do wyrównywania ich szans w środowisku lokalnym. Przedsięwzięcie to jest również doskonałą lekcją empatii dla uczniów szkół z terenu powiatu bieruńsko-lędzińskiego, którzy kibicują podczas zawodów sportowych uczestnikom z niepełnosprawnościami (niepełnosprawności z dysfunkcją narządu wzroku, słuchu, ruchu, upośledzone umysłowo oraz upośledzone ze sprzężeniami, a także osoby niepełnosprawne ruchowo w normie intelektualnej).

Liczba uczestników w latach poprzednich przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Corocznie w zawodach uczestniczy ponad czterystuosobowa grupa zawodników - reprezentantów około 30 drużyn z terenu powiatu bieruńsko-lędzińskiego, miast: Tychy, Mysłowice, Oświęcim, Pszczyna, Katowice, Mikołów.

Członkowie Komitetu Honorowego podczas obrad

 

do góry