• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/Premiera książki poświęconej prof. Janowi Czempasowi

Premiera książki poświęconej prof. Janowi Czempasowi

10 Lutego 2023

Promocja książki odbyła się 9 lutego w bieruńskim DK „Gama”. Samego profesora, który zmarł ledwie kilka lat temu, nie trzeba przedstawiać, znakomity naukowiec, ekonomista, samorządowiec. Był radnym gminnym, powiatowym i wojewódzkim. W wydarzeniu uczestniczyli samorządowcy, twórcy, naukowcy, duchowni - szerokie grono przyjaciół bohatera książki.

Autorem profesorskiej biografii jest dr Grzegorz Sztoler, laureat powiatowego „Clemensa„ za 2016 r. Wydawcą książki Stowarzyszenie Rozwoju Zawodowego Śląska i Małopolski. Jan Czempas był bierunianinem, publikację wsparł powiat i miasto, a jego burmistrz Krystian Grzesica podzielił się z gośćmi swoim wspomnieniem o Janie Czempasie - szkolnym koledze ojca.  

W ramach zaaranżowanego na scenie spotkania autorskiego o swojej nowej publikacji opowiadał Grzegorz Sztoler, a swoimi refleksjami poświęconymi Janowi Czempasowi i książce podzielili się ze zgromadzonymi prof. Anna Adamus-Matuszyńska, prof. Zbigniew Kadłubek, Bernard Bednorz, Norbert Jaromin i Maciej Rokus. Gościem honorowym była Anna Czempas - małżonka profesora, która przyczyniła się do powstania tego liczącego 400 stron tomu.

- Dziękuję Grzegorzowi Sztolerowi za trud włożony w napisanie, redakcję i edycję książki oraz pani Annie Czempas - zdając sobie sprawę z tego jak było to trudne - za osobisty wkład w powstanie biografii męża i udostępnienie materiałów, które przełożyły się na ten pokaźny, liczący ponad 400 stron, tom. Z pasją i sercem. Prof. Jan Czempas (1948-2019), biografia nielinearna, została wydana z okazji 25-lecia powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Trudno sobie wyobrazić lepszy moment dla tej publikacji. Świętując nasze ćwierćwiecze warto pamiętać o tych, którzy tworzyli podwaliny powiatu, często bez rozgłosu - zakulisowo, a do takich osób należał jej bohater - podsumował w swoim okolicznościowym wystąpieniu starosta Bernard Bednorz.

Na spotkanie autorskie zapraszamy również 24. lutego, o godz. 17.30 do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lędzinach (ul. Lędzińska 24).

Scena wraz z ąciankami obrazującymi zdjęcie okładki książki o prof. J. Czempasie, logo 25-lecia Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego Logo Stowarzyszenia Rozwoju Zawodowego Śląska i Małopolski

Zebrani goście Zebrani goście

Starosta Bieruńsko-Lędziński podczas przemowy Burmistrz Miasta Bierunia podczas przemowy

Autor książki podczas wypowiedzi Autor książki podczas wypowiedzi

Wypowiadający się dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach Autor rozdający autografy

do góry