• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/Organy i saksofon - niezwykłe połączenie!

Organy i saksofon - niezwykłe połączenie!

13 Września 2023

10 września koncert w kościele NMP Uzdrowienia Chorych w Bojszowach Nowych zainaugurował tegoroczną Jesień Organową. Wystąpili organista Piotr Rojek i saksofonista Ryszard Żołędziewski. Obaj artyści są wybitnymi muzykami, profesorami związanymi z Akademią Muzyczną we Wrocławiu. Koncertują regularnie na całym świecie - właściwie łatwiej wymienić te miejsca, gdzie dotąd nie grali. Europa, USA, Kanada, czy nawet Wyspy Alandzkie znalazły się na trasach ich występów.

Połączenie organów i saksofonu wydaje się dość ekscentryczne, ale przyniosło znakomite efekty. Pogodny „Poranek” z I Suity Peer Gynt Edvarda Griega zawładnął publicznością. Peer Gynt to postać znana wszystkim Norwegom z ich baśni i legend. Nicpoń, awanturnik, oszust i banita, podróżując po świecie, napotyka różne stwory - trolle i gnomy, aż wraca do domu, gdzie wiernie czeka na niego ukochana. Tę historię wziął na warsztat Henryk Ibsen, w 1867 opublikował sztukę teatralną, do której zamówił muzykę u Edwarda Griega. Ten w 1875 r. do  5-aktowego dramatu sporządził liczącą 26 części partyturę na orkiestrę, głosy solowe i chór. Grieg zdecydował się kilka lat później wybrać 8 najciekawszych, jego zdaniem, części i ułożył z nich dwie suity wydane jako op. 46 i op. 55. Większą popularnością cieszy się do dziś pierwsza ze suit, która wybrzmiała w bojszowskim kościele.

Improwizacja Piotra Rojka na organy solo, czy Rapsodia Claude’a Debussy na saksofon i organy, także zostały bardzo ciepło przyjęte przez melomanów. Gorącym aplauzem nagrodzone zostało wykonanie „Ave Maria” na saksofon i organy, współczesnego polskiego kompozytora Mirosława Gąsieńca. Wszystkie zaprezentowane utwory były kompozycjami twórców doby dziewiętnastego i dwudziestego wieku, w tym wspomniani już wcześniej kompozytorzy oraz Bela Bartók, Vittorio Monti i Michael Dulitsky.

Niedzielny koncert zakończyła długa owacja na stojąco! Słuchacze gromkimi brawami nagrodzili obu artystów, którzy zrewanżowali się na bis siarczystym „Tańcem węgierskim” Johannesa Brahmsa.

Na kolejny niedzielny koncert zapraszamy do kościoła Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim na godzinę 18.00. Wystąpi grupa „Overtone” w składzie Julia Karpeta, Klaudia Matlak i Maurycy Raczyński. Do zobaczenia za - niespełna - tydzień!  

 

Koncert 1  Koncert_2

Koncert_3  Koncert_4

do góry