• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/„Maszkiety i Konkrety”

„Maszkiety i Konkrety”

28 Września 2021

Pod takim właśnie tytułem 26. września w Bojszowach odbył się Przegląd śląskiej kultury regionalnej, który zorganizowany został przez Instytut Inicjatyw Lokalnych im. Prof. Waleriana Pańki i Powiat Bieruńsko-Lędziński. Na przedsięwzięcie złożyły się konkurs z nagrodami dla kół gospodyń wiejskich  oraz występy zespołów ludowych i folkowych, a wszystko przy regionalnych maszkietach i konkretach.

Wszystko zaczęło się o godzinie 15.00 w gościnnym Zakątku Zacisze. Specjalnie przygotowane stanowiska zajęły koła gospodyń wiejskich, które przygotowały potrawy do degustacji. Na odświętnie ubranych stołach znalazły się różnorodne śląskie rarytasy. Zgodnie z regulaminem, każdy z rywalizujących zespołów przygotował danie główne, zimną płytę i deser. Były rolady, faszerowana kaczka, gumiklejzy, modro kapusta, śledzie, galert, szałot, szpajza i kopa. I tak można by wymieniać jeszcze długo czym mogli się raczyć goście imprezy. I zapewniamy było bardzo smacznie!

W kulinarne szranki stanęły panie z Frydka, Gilowic, Grzawy, Woli i bieruńskich Ścierń. Konkursowa komisja oceniała smak potraw i sposób ich podania. Pracowała pod przewodnictwem przewodniczącej Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Katowicach Łucji Krutak, którą wsparli m.in. specjaliści z zakresu żywienia. Jury konkursowe zasilili również pochodzący z Raciborza wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, przewodnicząca naszej rady powiatu Anna Kubica, wicestarosta Konrad Mateja i radny powiatowy Marek Piekorz. Obecni byli posłanka Bożena Borys-Szopa i poseł Jerzy Polaczek.

Po burzliwych obradach pierwsze miejsce przypadło KGW w Woli, drugie KGW we Frydku, a trzecie naszym „Ściernianeczkom”, które również wystąpiły na scenie. Oprócz nagród do rąk wszystkich uczestniczek trafiły okolicznościowe upominki.

Działo się również na scenie muzycznej. Wydarzenie otwarła żywiołowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Silenzio” z Woli. Następnie brawurowo zaprezentowała się folkowa kapela „Janicek”, która oczarowała publiczność nie tylko muzyką, ale i strojem. Z aplauzem zostały przyjęte nasze „Ściernianeczki”, a na zakończenie wystąpił Zespół Śpiewaczy „Górzanie”, który przybył wprost ze „Śląskiego Śpiewania” w Koszęcinie. Było barwnie, skocznie, od serca i do ucha!

U pszczelarzy z naszego powiatu można było popróbować tegorocznych miodów. Kupić ich zapas na jesień i zimę oraz zaopatrzyć się w wiele innych pszczelich produktów. Można było zobaczyć urządzenie ula i narzędzia, którymi posługują się hodowcy pszczół. Ponadto, zaprezentowała się powiatowa biblioteka, a swoje wydawnictwa przedstawiło Stowarzyszenie Rozwoju Zawodowego Śląska i Małopolski.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wojewoda Śląski, a dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”.

Przegląd podsumował starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz, który raz jeszcze pogratulował nagrodzonym. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji  imprezy. Szczególne podziękowania złożył wójtowi Janowi Słonince, za wsparcie przedsięwzięcia ze strony sąsiedniej gminy Miedźna, nie kryjąc nutki zazdrości, że tak wiele kół gospodyń wiejskich przybyło z jej terenu oraz tak prężnie działają.

„Maszkiety i Konkrety” okazały się bardzo udane pod każdym względem. Pogoda i publiczność dopisały. Kulinarnie było „palce lizać”, a muzycznie było równie „smacznie”.

"Maszkiety i Konkrety"

do góry