• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/Plurimos annos, moja szkoło!

Plurimos annos, moja szkoło!

22 Czerwca 2023

Msza święta, której przewodniczył nowy metropolita katowicki, ks. abp Adrian Galbas rozpoczęła się w starobieruńskim kościele św. Bartłomieja w samo południe.  Koncelebrantami byli m.in. księża - absolwenci bieruńskiego LO. Metropolita - przywołując postać biblijnego Abrahama, dla którego to co najważniejsze w życiu wydarzyło się kiedy przeżył już 70. lat  - podkreślił, że będzie to z pewnością dobry czas dla szkoły. Dziękczynienie, w opinii ks. arcybiskupa było pierwszą i najważniejszą intencją na tej mszy świętej. Dziękował zatem za ludzi, którzy przez lata ją tworzyli, pracowali w dyrekcji, byli i są jej nauczycielami oraz za tych, co są uczniami i jej absolwentami.

Odśpiewanie hymnu państwowego i hymnu szkoły, otwarło kolejną część obchodów,  a następnie minutą ciszy oddano hołd wszystkim zmarłym nauczycielom, pracownikom i absolwentom szkoły. Po powitaniu Wszystkich przybyłych gości, odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych oraz wręczenie Złotych Odznak Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu, przyznawanych za budzącą szacunek postawę, działalność edukacyjną, naukową i społeczną, rozsławiającą dobre imię szkoły, które otrzymali byli dyrektorzy Maria Gwóźdź i Józef Berger, dyplomata Janusz Niesyto i pośmiertnie prof. Jan Czempas.

Po barwnej części artystycznej, o którą zadbali uczniowie wespół z gronem pedagogicznym, można było zwiedzić szkołę. Na boisku czekały namioty gastronomiczne, m.in. z grochówką i prosięciem z rusztu oraz punkt, gdzie można było nabyć pamiątki, poświęcone szkole i jej 75-leciu. 

Program jubileuszu 75-lecia obejmował m.in. premierową prezentację filmu dokumentalnego poświęconego bieruńskiemu liceum - „Nasza szkoła”. Powstał także bogato ilustrowany album „Szkoła z potrzeby serca”, w którego wstępie dyrektor Romuald Kubiciel napisał: - Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Bieruniu wpisane jest w historię Miasta i jego społeczności. Poprzez podejmowane działania edukacyjne i wychowawcze od 75 lat współuczestniczy w kreowaniu wizerunku Miasta i postaw jego obywateli, dając szansę i ukazując możliwości młodzieży, bieruńskiej i pochodzącej z okolicznych miejscowości. (…) Pielęgnując tradycje jest na wskroś nowoczesna i głęboko w to wierzę, że będzie jeszcze długo służyła lokalnej społeczności…

Podczas uroczystości starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz - absolwent bieruńskiego liceum i przewodnicząca Rady Powiatu Anna Kubica z radnymi wraz z najlepszymi życzeniami z okazji 75-lecia naszej powiatowej szkoły przekazali na ręce dyrektora pamiątkowy plater.

Warto podkreślić, że to międzypokoleniowe spotkanie absolwentów z uczniami, z dawnymi i obecnymi profesorami, z koleżankami i kolegami z dawnych szkolnych lat,  przypominało wielki zjazd rodzinny.

Msza św.  Życzenia

Uroczystość_1  Uroczystość_2

Uroczystość_3  Uroczystość_4

Podczas sesji Rady Powiatu, która odbyła się 26 czerwca, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu Romuald Kubiciel gorąco podziękował Wszystkim, którzy wsparli organizację jubileuszu 75-lecia szkoły. Szczególnie ciepłe słowa podziękowań skierował do Radnych Powiatowych, Przewodniczącej Rady, Starosty i Zarządu Powiatu za przychylność i okazaną pomoc.

 

List z podziękwaniem skierowany do Przewodniczącej Rady Powiatu wraz z Radnymi Powiatwymi  List z podziękwaniem skierowany do Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego oraz Członków Zarządu Powiatu

do góry