• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/Kącik biblioteczny

Kącik biblioteczny

13 Grudnia 2021

Powiatowa Biblioteka Publiczna (PBP) mieści się w Powiatowym Centrum Społeczno- Gospodarczym w Lędzinach przy ulicy Lędzińskiej 24. Gromadzi zbiory multimedialne i cyfrowe, a także promuje edukację regionalną poprzez zbieranie, opracowywanie i wypożyczanie księgozbioru regionalnego. Choć działa od niedawna, już teraz Czytelnicy mogą wypożyczać: audiobooki, e-booki, czytniki INK-book, filmy, bajki, gry na konsole, gry planszowe, książki lokalnych autorów oraz o tematyce regionalnej. Wszystkie zbiory można przeglądać oraz wypożyczać online, poprzez katalog biblioteczny SOWA.

3 miliony publikacji w zasięgu ręki

W PBP można skorzystać z cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej książek i czasopism naukowych - ACADEMICA. Elektroniczne zbiory Biblioteki Narodowej są dostępne na jednym ze stanowisk komputerowych. Zachęcamy do skorzystania w szczególności uczniów, studentów oraz doktorantów z terenu powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Dzięki Academice, umożliwiamy dostęp do 3 milionów publikacji literatury naukowej oraz popularnonaukowej, ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. Od 8 września br. biblioteka umożliwia także swoim Czytelnikom darmowy dostęp do ogromnej bazy e-booków na 3 platformach. Dostęp uzyskano w ramach zadania "Książki online dla każdego". Zadanie finansowane w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego na rok 2021. Aby móc skorzystać z elektronicznej bogatej bazy czytelniczej, należy zapisać się do biblioteki. Gdy konto biblioteczne jest już aktywowane, wystarczy skontaktować się z bibliotekarzem - telefonicznie, mailowo lub na miejscu i zgłosić chęć pobrania kodu aktywacyjnego. Serwisy te obejmują:

Legimi - bogaty wybór beletrystyki (kilkadziesiąt tysięcy tytułów). Dostęp do serwisu jest możliwy poprzez aplikację mobilną, w tym na wybranych czytnikach (nie jest dostępna na Kindle). Czytać można 30 dni od momentu aktywacji kodu, później można zgłosić się po kolejny.

Ebookpoint BIBLIO - wybór literatury pięknej, a także wydawnictwa grupy wydawniczej Helion, w tym cenione i popularne tytuły z dziedziny informatyki i dziedzin pokrewnych. Udostępniane są ebooki, audiobooki oraz e-kursy. Z serwisu można korzystać przez przeglądarkę lub ściągnąć do tego celu aplikację. Kod również jest odnawialny co 30 dni.

IBUK Libra - ponad 3500 ebooków. Znaczna część elektronicznego księgozbioru przeznaczona jest dla studentów i pracowników naukowych (prawo, medycyna, nauki społeczne, ekonomiczne, humanistyczne, techniczne). Ponadto wśród e-książek znajdują się publikacje z zakresu literatury pięknej, literatury faktu, literatury dla dzieci i młodzieży, a także poradniki i słowniki. Korzystać z serwisu można poprzez przeglądarkę internetową. Kod do tej platformy, po aktywowaniu ważny jest do końca licencji, czyli do 3.08.2022r.

Biblioteka słabowidzący czytelnikom

Oferuje dostęp do bazy książek, które nagrywa i udostępnia bibliotekom Stowarzyszenie "Larix". Pozycje te przeznaczone są dla osób z dysfunkcją wzroku, które nie mogą czytać normalnego druku oraz osób z innymi niepełnosprawnościami, które uniemożliwiają im czytanie tradycyjnych książek. W ramach programu "Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących - edycja 2021", PBP otrzymała też CZYTAK 4. Jest to urządzenie, rozpowszechnione w bibliotekach, którego zaletą jest prosta obsługa, duży głośnik - dający dobre brzmienie odsłuchu oraz klawiatura z dużymi, dobrze oznakowanymi przyciskami, co docenią zwłaszcza starsi czytelnicy, którym odtwarzacz jest dedykowany. Serdecznie zapraszamy! (A. Natkaniec)

Kącik biblioteczny - logo

do góry