• ul. św. Kingi 1
  43-155 Bieruń
  +48 32 226 91 00
 • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
  Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
  Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/„Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA”

„Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA”

20 Maja 2022

Już po raz kolejny uczniowie powiatowych szkół ponadpodstawowych: Liceum Ogólnokształcącego w Bieruniu, Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu i Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach uczestniczyli w ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka. Organizatorem programu było Studenckie Koło Naukowe ONKOMA przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie - Państwowym Instytucie Badawczym.

Udział w programie miał przede wszystkim na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat czynników ryzyka oraz metod skutecznej profilaktyki czerniaka wśród młodzieży szkolnej. W obecnym roku szkolnym w polskich szkołach zostało łącznie zrealizowanych
50 tys. godzin lekcyjnych poświęconych profilaktyce tego nowotworu, a udział w tych lekcjach wzięło 860 tys. uczniów z całej Polski.

W ramach programu uczniowie naszych szkół mieli możliwość zdobycia umiejętności samobadania skóry czy też różnicowania zmian podejrzanych o charakter nowotworowy ze zwykłymi znamionami na podstawie tzw. zasady „czerniakowego abecadła”.

Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Ogólnopolskiego Tygodnia Świadomości Czerniaka rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz - aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.

Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.

Poniżej złote zasady ochrony skóry:

 • unikaj słońca między godz. 11:00 a 16:00,
 • wybieraj odzież zakrywającą ramiona,
 • unikaj korzystania z solarium,
 • noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem UF,
 • stosuj kremy z filtrem SPF,
 • noś kapelusz lub czapkę zakrywające kark i uszy,
 • regularnie kontroluj znamiona u lekarza specjalisty.

Złote zasady ochrony skóry

 

do góry