• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/Badmintonowy początek wiosny w powiecie - Yonex Polish U17 (..)

Badmintonowy początek wiosny w powiecie - Yonex Polish U17 International 2022

23 Marca 2022

Skąd się wziął badminton trudno powiedzieć. Pierwsze wzmianki pochodzą z Chin, gdzie pierwotnie lotka podbijana była za pomocą rąk lub nóg. Potem z Japonii i Korei. Inkowie i Aztekowie też go podobno znali. W Europie pierwszy raz gra została zaprezentowana w angielskiej posiadłości Badminton House, stąd jej obecna nazwa. W 1992 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie grę włączono do programu jako dyscyplinę medalową. W Polsce badminton zyskał na popularności w latach 70. XX wieku, w powiecie bieruńsko-lędzińskim przeżywa obecnie swój renesans.

Tu u nas organizowane są liczne turnieje badmintonowe. Tym razem w bieruńskiej hali sportowej w dniach 18-20 marca br. odbył się rozgrywki Yonex Polish U17 International. Głównym organizatorem turnieju był UKS Unia Bieruń, a oprócz powiatu bieruńsko-lędzińskiego imprezę wsparło województwo śląskie oraz Orlen, bieruński BOSiR i MKS Imielin. W tym międzynarodowym turnieju uczestniczyło ponad 200 sportowców z całej Europy. Rywalizowali singliści, debliści i pary mieszane.

W rywalizacji singlistów na najwyższym stopniu podium stanął Mateusz Golas, na drugim miejscu uplasował się Sebastian Pinkowicz, a trzecie miejsce zajęli ex aequo Wojciech Budny oraz Belg Raphael Maho. W rywalizacji singlistek tryumfowała pochodząca z Chorwacji Jelena Buchberger, drugie miejsce zajęła Kinga Stokfisz, natomiast trzecie miejsce ex aequo wywalczyły Maja Janko oraz Słowaczka Johanka Ivanovicova.

W deblu najlepszy okazał się team w składzie Mikołaj Morawski oraz Krzysztof Podkowiński, drugie miejsce zajęli Danial Iman Marzuan i Bruno Steffen-Sanchez - debliści z Niemiec, a trzecie ex aequo Chorwaci Hrvoje Mavriček i Roko Pipunić oraz Niemcy Tristan Inhoven i Alexander Zhang.

Złoto w deblu żeńskim wywalczył duet Maja Janko, Julia Wójcik, srebro Emilia Jochacy, Kinga Stokficz, a brąz ex aequo Mara Hafner (Luksemburg), Tammi Van Wonterghem (Belgia) oraz duet z Czech Barbora Kulhánková i Denisa Valentová.

W deblu mieszanym złoto wywalczyli Polacy Mateusz Golas i Julia Wójcik, na drugim miejscu uplasowali się zawodnicy z Czech Adam Burget i Barbora Kulhánková, a trzecie ex aequo zajęli polski duet Tymoteusz Cybulski i Alicja Syrek oraz pochodzący z Niemiec Mark Niemann i Marie Sophie Stern.

Wszystko co dobre szybko się kończy, Yonex Polish U17 International przeszedł do historii.  Gratulujemy zdobytych medali i sukcesów wychowankom Uczniowskiego Klubu Sportowego Unia Bieruń. Mamy nadzieję, że za rok powiat bieruńsko-lędziński stanie się areną zmagań najlepszych badmintonistów z Bierunia, Polski oraz Europy.

Warto nadmienić, że tydzień wcześniej w Bojszowach odbyło się badmintonowe Grand Prix Polski Elity oraz towarzyszący mu Turniej Nadziei Olimpijskich. Zorganizowany przez UKS SBL Badminton Academy, który również został wsparty przez powiat bieruńsko-lędziński.

Yonex Polish U17 International 2022

Yonex Polish U17 International 2022 Yonex Polish U17 International 2022

Yonex Polish U17 International 2022 Yonex Polish U17 International 2022

Zdjęcia: UKS Unia Bieruń

Grand Prix Polski Elity w Badmintonie oraz Turniej Nadziei Olimpijskich

Grand Prix Polski Elity w Badmintonie oraz Turniej Nadziei Olimpijskich Grand Prix Polski Elity w Badmintonie oraz Turniej Nadziei Olimpijskich

Grand Prix Polski Elity w Badmintonie oraz Turniej Nadziei Olimpijskich Grand Prix Polski Elity w Badmintonie oraz Turniej Nadziei Olimpijskich

Zdjęcia UKS SBL Badminton Academy

do góry