Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/Weekend z królewską grą!

Weekend z królewską grą!

12 Marca 2024

Szachy – królewska gra, która pomimo upływu setek lat wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Przyjmuje się, że powstały w Indiach za panowania Guptów (ok. 280–550). Do Europy trafiły wraz z arabską ekspansją w VIII wieku. Jak podają różne źródła w 1851 roku rozegrano pierwszy międzynarodowy turniej. Wówczas jego zwycięzcą został Adolf Anderssen.

Za nami Turniej Szachowy o Puchar Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego. Głównym inicjatorem i organizatorem szachowych zmagań był Śląski Związek Szachowy. 8 marca br. o godzinie 16:00  w Centrum Usług Społecznych w Lędzinach w szranki stanęło 43 zawodników i zawodniczek. Puchar Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego wywalczył Wojciech Maślanka zdobywając komplet punktów. Drugie miejsce wywalczył Tomasz Muc, natomiast trzecie Seweryn Stokłosa. W kolejnych dniach tj. 9-10 marca również w Centrum Usług Społecznych w Lędzinach rozegrano Drużynowe Mistrzostwa Polski – III ligi seniorów. Tu tryumfowała Roszada Żory, drugie miejsce zajęła drużyna Skoczek Czerwionka, a trzecie UKS Pałac Młodzieży Katowice.