• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/Warsztaty graficzne z cyklu „Otwarty horyzont”

Warsztaty graficzne z cyklu „Otwarty horyzont”

20 Września 2021

18. września odbyły się kolejne warsztaty dla plastyków powiatu z cyklu „Otwarty horyzont”. Tegoroczne spotkanie warsztatowe poświęcone było grafice. Uczestnicy kształcili swoje umiejętności głównie w technice linorytu. Do tworzenia matryc używali również lekkich i łatwiejszych w obróbce pianek.

Grafika warsztatowa, której poświęcili niemal całą sobotę, wyróżnia się skupieniem w rękach artysty całego procesu twórczego od projektu przez wykonanie matrycy do wykonania odbitek rycin, które mają wartość oryginalnych dzieł sztuki. Stosowali techniki druku wypukłego polegają na żłobieniu w matrycy linii i płaszczyzn, które mają pozostać niewydrukowane, a na odbitce ślad pozostawiają wypukłe części formy drukowej. Linoryt obok drzeworytu, piankorytu, czy gipsorytu należy chyba do najpopularniejszych technik, głównie ze względu na łatwość obróbki tych materiałów.

Uczestnicy naszych warsztatów dłutami, rylcami i nożykami tworzyli matryce, które następnie za pomocą wałków pokrywali farbami drukarskimi i odbijali na papierze. Choć do dyspozycji mieli farby w kilku kolorach, najczęściej sięgali po klasyczną czerń. Tylko niektórzy starali się łączyć więcej barw w ramach jednej odbitki.

Warsztaty prowadziły Urszula Figiel i Iwona Simka-Surma, które na wstępie wprowadziły uczestników w tematykę spotkania, zaprezentowały inspirujące przykłady grafik oraz opowiedziały o procesie ich tworzenia. W trakcie warsztatów służyły radą, organizowały i koordynowały to twórcze spotkanie. Wspierały uczestników w zakresie doboru tematyki prac, zastosowania najtrafniejszych środków technicznych, po przeniesienie rycin na specjalnie przeznaczony do tego typu odbitek papier.

W tegorocznej edycji warsztatów uczestniczyło dwadzieścia osób w różnym wieku, głównie plastyków nieprofesjonalnych, ale byli również pośród nich studenci szkół artystycznych i profesjonaliści. Chętni zajęli wszystkie przygotowane w ramach spotkania miejsca. Jak zgodnie podkreślali uczestnicy, warsztaty były nie tylko pierwszą po wybuchu pandemii okazją do wspólnej pracy, ale i wydarzeniem towarzyskim. Na warsztatach pojawiły się dawno nie widziane osoby z lokalnego środowiska artystycznego, jak i pojawiło się - co szczególnie cieszy - sporo nowych młodych twarzy.

Warsztaty tradycyjnie zorganizował Wydział Promocji, Kultury i Sportu. Odbyły się w gościnnych wnętrzach Centrum Usług Społecznych Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego w Lędzinach, za co bardzo  dziękujemy w imieniu artystów i organizatorów.

Tegoroczne warsztaty z cyklu „Otwarty horyzont” zwieńczy wystawa, prezentująca plon spotkania. Ich dorobek przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Powstało wiele oryginalnych prac, które jesienią zaprezentujemy w Galerii Starostwa Powiatowego w Bieruniu.

do góry