• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/Umowy wstępne podpisane!

Umowy wstępne podpisane!

7 Grudnia 2023

Od 10 lat powiat bieruńsko-lędziński systematycznie udziela dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach zlokalizowanych na jego terenie. Pierwsza dotacja udzielona na prace związane z wykonaniem dokumentacji konserwatorskiej renowacji kościoła św. Walentego w Bieruniu pozwoliła nie tylko na podjęcie pilnych prac zabezpieczających zabytek, ale także dała możliwość ubiegania się o środki ministerialne oraz unijne i jego kompleksową renowację.

W bieżącym roku Powiat otrzymał promesy wstępne z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na realizację konserwacji i renowacji drewnianego kościoła cmentarnego św. Walentego w Bieruniu oraz kościoła  św. Klemensa w Lędzinach. 7 grudnia br.  w siedzibie Starostwa Powiatowego w Bieruniu zostały podpisane stosowne umowy wstępne, które są zapewnieniem udzielenia dotacji na konserwację i renowację barokowego  kościoła  św. Klemensa w Lędzinach oraz drewnianego kościoła cmentarnego św. Walentego w Bieruniu.

 W podpisaniu umów uczestniczyli starosta Bernard Bednorz, wicestarosta Janusz Freitag oraz członek zarządu Łukasz Odelga, a także ks. Zygmunt Klim - proboszcz parafii św. Klemensa papieża i męczennika w Lędzinach oraz ks. Michał Anderko - proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu. Łączna wartość podpisanych umów wynosiła blisko 7 mln złotych. Podpisanie umów jest kolejnym krokiem zmierzającym do przywrócenia świetności dwóm najcenniejszym zabytkom sakralnym, związanym z kultem św. Walentego oraz św. Klemensa, będących wizytówkami naszego powiatu.

Podpisanie umowy Podpisanie umowy

Podpisanie umowy Podpisanie umowy

do góry