• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/To już 22. takie igrzyska!

To już 22. takie igrzyska!

14 Czerwca 2023

7 czerwca o 9:00 rozpoczęły się XXII Powiatowe Igrzyska Osób Niepełnosprawnych. Tym razem odbyły się na terenie obiektów sportowych Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Imielinie. Zawody patronatem honorowym objął Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk. Wydarzenie zorganizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lędzinach. W jego współorganizację włączył się powiat bieruńsko-lędziński oraz gmina Imielin.     

Tradycja Powiatowych Igrzysk Osób Niepełnosprawnych sięga 1999 roku, gdy po raz pierwszy w powiecie zorganizowane zostały lokalne zawody dla osób niepełnosprawnych. Odtąd jest to impreza cykliczna, odbywała się w Lędzinach, Bieruniu i po raz pierwszy w Imielinie.

W tegorocznej edycji igrzysk wystąpiło 21 reprezentacji placówek oświatowych
i rehabilitacyjno-opiekuńczych oraz stowarzyszeń na rzecz osób niepełnosprawnych. W tym 12 działających w powiecie oraz 9 z Tychów, Mysłowic, Oświęcimia i Katowic. Łącznie
w zawodach uczestniczyło ponad 400. zawodniczek i zawodników z niepełnosprawnościami.

Reprezentacje wystawiły: Caritas Archidiecezji Katowickiej - Ośrodek Błogosławiona Karolina w Lędzinach i Mysłowicach; Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Chełmie Śląskim; Lędzińskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin; Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Radość Życia” w Bieruniu; Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym w Imielinie; Miejskie Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 i 2 w Lędzinach; Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Augusta Kardynała Hlonda w Chełmie Śląskim; Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Karola Miarki w Lędzinach; Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Gustawa Morcinka w Lędzinach; Szkoły Podstawowe nr 1 i 3 im. Orła Białego w Bieruniu; Szkoła Podstawowa nr 66 im. Janusza Korczaka w Katowicach; Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Radość” Warsztaty Terapii Zajęciowej w Mysłowicach; Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Mysłowicach; Polski Związek Niewidomych, Okręg Śląski, Koło w Tychach; Zespół Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach; Przedszkole nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Tychach; Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu; Szkoła Podstawowa nr 37 w Katowicach im. Jana Twardowskiego, Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Otwarte okno” w Tychach.

W realizacji tego sportowego wydarzenia uczestniczyło 121. wolontariuszy, w tym: 65. z Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach, 26. z Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu oraz 30. wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Imielinie.

Podczas igrzysk tradycyjnie zapłonął znicz olimpijski, z pokazem gimnastycznym wystąpiły uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Imielinie, trenujące w Uczniowskim Klubie Sportowym „Energia” oraz grupy czirliderek. Przygrywała orkiestra górnicza Stowarzyszenia - Orkiestra Dęta KWK Piast. Pomiędzy obiektami sportowymi ustawiono namioty gastronomiczne, gdzie uczestnicy mogli się nieco pokrzepić. Powiatowa Komenda Policji w Bieruniu wystawiła specjalny namiot prewencyjny.

Powiatowe Igrzyska Osób Niepełnosprawnych od lat przyczyniają się do budowania trwałej wrażliwości na problemy ludzi z niepełnosprawnościami, w szczególności dzieci i młodzieży. Są rozgrywane w sześciu kategoriach sportowych, dostosowanych do wieku i rodzaju dysfunkcji uczestników. Uczestnicy otrzymują zwyczajowe trofea sportowe: medale, puchary i dyplomy. To także lekcja empatii dla uczniów szkół z terenu powiatu bieruńsko-lędzińskiego, którzy kibicują podczas zawodów sportowych niepełnosprawnym koleżankom i kolegom.

XXII Powiatowe Igrzyska Osób Niepełnosprawnych

do góry