• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/Silesia TAK ART w naszej galerii

Silesia TAK ART w naszej galerii

21 Marca 2022

W Galerii Starostwa Powiatowego w Bieruniu zagościła nowa ekspozycja. „Kalejdoskop twórczy Silesia TAK ART” to zbiorowa wystawa malarstwa twórców i sympatyków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury Silesia TAK ART, które wywodzi się z Tychów. Składa się z ponad 38 obrazów i 3 fotografii, które są pokłosiem wcześniejszych plenerów plastycznych, zorganizowanych przez stowarzyszenie m.in. w Mielnie i Polańczyku. Tematyka prac jest różnorodna, z przewagą pejzaży, a obrazy odzwierciedlają miejsca w których odbywały się plenery. Dominują obrazy olejne oraz akryle na płótnie. Dopełniają je akwarele, rysunki, prace wykonane w technikach własnych autorów oraz fotografie.        

Stowarzyszenie funkcjonuje od 2013 roku i zostało zawiązane przez 23 przyjaciół, będących twórcami amatorami i animatorami kultury. Znali się i utrzymywali ze sobą kontakt od dawna - niektórzy z nich ponad ćwierć wieku. Potrzeba wspólnego tworzenia oraz przebywania w przyjaznym środowisku twórczym miała decydujący wpływ na powstanie organizacji. Jeszcze jako nieformalna grupa spotykali się w wolnym czasie na plenerach organizowanych przy współpracy z Polskim Radiem Katowice oraz z katowicką Archidiecezją. Stworzone przez nich dzieła trafiały wtedy w całości do rąk tych instytucji, które przekazywały je w większości na cele charytatywne. Prace były licytowane przez Polskie Radio w Katowicach podczas aukcji organizowanych na rzecz śląskich fundacji, takich jak „Iskierka” i „Ulica”, czy w ramach wsparcia poszkodowanych przez powódź w 2010 roku w Bieruniu. Wartość wylicytowanych prac przekroczyła blisko 30 tysięcy złotych.

Większość, z blisko 40 członków stowarzyszenia, stanowią malarze. Pozostali uprawiają  grafikę oraz fotografię. Jego twórcy uczestniczą w przeglądach sztuki i konkursach plastycznych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Warto nadmienić, że z początkiem tego roku zaprezentowali w imielińskiej Sokolni barwną ekspozycję „Rafa Koralowa”. Dotąd stowarzyszenie zorganizował 20 plenerów plastycznych, ponad 80 zbiorowych wystaw, niemalże na terenie całego kraju. Większość powstałych podczas plenerów prac została podarowana przez członków na rzecz hospicjów, fundacji i stowarzyszeń, w tym dla: Hospicjum "CORDIS" w Katowicach, Hospicjum im. św. Kaliksta I w Tychach, Podkarpackiego Hospicjum w Rzeszowie, Fundacji „Uśmiech Dzieciom” w Katowicach, Stowarzyszenia "Dar Serca" w Dąbrowie Górniczej, Stowarzyszeń Amazonek w Częstochowie i w Sosnowcu oraz na rzecz WOŚP. Stowarzyszenie ma charakter non profit, nie prowadzi działalności gospodarczej, a utrzymuje się przede wszystkim ze składek członkowskich. W przyszłym roku będzie obchodzić swoje dziesięciolecie.

Do odwiedzenia wystawy zapraszamy w marcu i kwietniu, od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Bieruniu.  

Strona internetowa: www.tak-art.pl

FB: https://www.facebook.com/silesia.tak.art/

Galeria Silesia TAK ART Galeria Silesia TAK ART

Galeria Silesia TAK ART Galeria Silesia TAK ART

Galeria Silesia TAK ART Galeria Silesia TAK ART

plakat

 

do góry