• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/Odliczanie do Igrzysk Osób Niepełnosprawnych

Odliczanie do Igrzysk Osób Niepełnosprawnych

6 Czerwca 2023

7 czerwca 2023 roku o godzinie 9:00 na terenie obiektów sportowych Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Imielinie odbędą się XXII Powiatowe Igrzyska Osób Niepełnosprawnych.

Tradycja Powiatowych Igrzysk Osób Niepełnosprawnych sięga 1999 roku, gdy po raz pierwszy zorganizowane zostały lokalne zawody dla osób niepełnosprawnych. Jest to impreza organizowana cyklicznie.

Liczba uczestników w latach poprzednich przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Corocznie w zawodach uczestniczy ponad czterystuosobowa grupa zawodników - reprezentantów ponad 20 drużyn z terenu powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz miast: Tychy, Mysłowice, Oświęcim, Pszczyna, Katowice, Mikołów.

Sukces tego wydarzenia uświadamia jak szeroką sferę obejmuje niepełnosprawność oraz uczy, jak dostrzegać i odczytywać potrzeby ludzi obarczonych jej brzemieniem. Powiatowe Igrzyska Osób Niepełnosprawnych od lat przyczyniają się do budowania trwałej wrażliwości na sytuację i problemy ludzi niepełnosprawnych, w szczególności dzieci i młodzieży Zawody rozgrywane są w sześciu kategoriach sportowych, dostosowanych do wieku i rodzaju dysfunkcji uczestników. Uczestnicy zdobywają trofea w postaci: medali, pucharów i dyplomów.

Impreza ta jest przede wszystkim przepełnionym serdecznością, ciepłem i szczerą radością spotkaniem integracyjnym przedstawicieli różnych środowisk. To wspaniały festyn i zabawa, która przyciąga ponad tysięczną widownię. Powiatowe Igrzyska Osób Niepełnosprawnych to impreza charakterze integracyjno-sportowym. Adresaci XXII Powiatowych Igrzysk Osób Niepełnosprawnych to osoby z niepełnosprawnościami, w tym: z dysfunkcją narządu wzroku, słuchu, ruchu, upośledzone umysłowo oraz upośledzone ze sprzężeniami, a także osoby niepełnosprawne ruchowo w normie intelektualnej.

Celem przedsięwzięcia integracja osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi - Igrzyska stają się miejscem i płaszczyzną spotkania dwóch rzeczywistości: świata osób niepełnosprawnych oraz świata tzw. ludzi zdrowych. Stają się okazją do stworzenia prawdziwej wspólnoty i społeczności ludzkiej. Celem imprezy jest również stworzenie środowiska i atmosfery, w którym najpełniej można zrozumieć i odczytać wartość osoby niepełnosprawnej zarówno przez osoby chore jak i zdrowe.

Systematyczne i regularne organizowanie Powiatowych Igrzysk Osób Niepełnosprawnych ma na celu zmianę postaw społecznych, które jak wynika z przeprowadzonych badań, zasadniczo wpływają na rehabilitację osób niepełnosprawnych, ich jakość życia oraz przyczyniają się do wyrównywania ich szans w środowisku lokalnym. To również doskonała lekcja empatii dla uczniów szkół z terenu powiatu bieruńsko-lędzińskiego, którzy kibicują podczas zawodów sportowych niepełnosprawnym uczestnikom.

Tegoroczne XXII Powiatowe Igrzyska Osób Niepełnosprawnych Patronatem Honorowym objął Minister Sportu i Turystyki Pan Kamil Bortniczuk.

do góry