• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/Nagrody Clemens w dziedzinie kultury przyznane!

Nagrody Clemens w dziedzinie kultury przyznane!

22 Marca 2023

25 lat to szmat czasu, srebrna rocznica, srebrny jubileusz - Nasz Jubileusz! Tak, tego roku mija ćwierćwiecze funkcjonowania powiatu bieruńsko-lędzińskiego. 9 listopada 1998 roku odbyła się pierwsza sesja Rady Powiatu pierwszej kadencji, którą to datę uznajemy za symboliczny początek. Powstał jako powiat ziemski tyski, ale już w 2002 roku przyjął suwerenną dwuczłonową nazwę - Powiat Bieruńsko-Lędziński.

Kultura, wspólne obyczaje i historia mocno spajają naszą powiatową społeczność. Nasz samorząd docenia znaczenie kultury dla zachowania tradycji, wartości duchowych, jakości życia i wychowania przyszłych pokoleń. W trosce o te wartości, poczynając od 2001 roku powiat nagradza wyróżniających się twórców, animatorów i mecenasów kultury. Nagrodę tradycyjnie przyznaje Kapituła, kierująca się wskazaniami samorządów, instytucji kultury, stowarzyszeń twórczych, organizacji społecznych i mieszkańców naszego powiatu. Przyznawana jest w trzech kategoriach: za osiągnięcia w twórczości artystycznej, za upowszechnianie kultury oraz za wspieranie inicjatyw na rzecz kultury, a do rąk wyróżnionych trafiają statuetki Clemensa, które są symbolem uznania dla ich dorobku artystycznego i dokonań kulturotwórczych.

Nagrodę Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego w dziedzinie kultury za rok 2022, w kategorii Pro Arte otrzymał artysta malarz Jan Jagoda z Imielina, w kategorii Pro Cultura pisarz-regionalista Henryk Ganobis z Chełmu Śląskiego, a w kategorii Pro Publico Bono Mirosław Leszczyk i Bogusław Żogała (+) z Lędzin.

Ze smutkiem musimy dodać, że Bogusława Żogały nie będzie pośród nas podczas wręczenia statuetek. W minionym roku zmarł, odszedł niespodziewanie - niech spoczywa w pokoju!

Laureatom Clemensów składamy wyrazy szacunku, uznania i z całego serca gratulujemy!

Bernard Bednorz - Starosta Bieruńsko-Lędziński

Statuetka Clemensa

do góry