• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/Mimozami jesień się zaczęła, a kończą ją nuty (..)

Mimozami jesień się zaczęła, a kończą ją nuty naszego organowego festiwalu!

30 Października 2023

29 października wybrzmiał ostatni koncert Jesieni Organowej. Koncert szczególny nie tylko dlatego, że finałowy, ale także jubileuszowy. Wystąpił Zespół Kameralistów „Pro Arte et Musica”, który tego roku obchodzi jubileusz 25-lecia działalności artystycznej.

Zespół został założony jesienią 1998 r. przez Przemysława Salamońskiego. W 2005 r. drugim dyrygentem została Maria Zuber, która od 2008 r. jest jego kierownikiem artystycznym i pierwszym dyrygentem. W repertuarze ma zarówno utwory a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne, od muzyki średniowiecznej po dzieła kompozytorów współczesnych, uprawia muzykę gospel, cerkiewną, rozrywkową. 

Do największych osiągnięć Kameralistów należą nagrody zdobyte na konkursach chóralnych: 2. miejsce w II Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio” w Tarnowie (2010); 1. miejsce w kategorii zespołów kameralnych na XX Tyskich Wieczorach Kolędowych (2011); 2. miejsce w Konkursie kolęd i pastorałek w Będzinie w kategorii zespoły wokalne (2012); 1. miejsce na Festiwalu Pieśni Maryjnej „Magnificat” w Piekarach Śląskich (2013); 2. miejsce na XXIII Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki” (2014) oraz srebrne pasmo na XIII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie (2014); złoty dyplom oraz zwycięstwo w kategorii w XXV International Festival of Sacral Choir Creation in Namestovo (2023).

Kameraliści koncertowali m.in. w Belgii, Holandii, Rosji, Anglii, Ukrainie, Słowacji i Austrii, w salach koncertowych Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Krakowskiej i Cavatina Hall w Bielsku-Białej, w pałacu Schonbrunn „Weihnachten Rund um den Globus” oraz brali udział w festiwalu „Wiener Fest-Wochen”.

W 2015 roku Kameraliści zostali laureatami nagrody Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego w dziedzinie kultury „Clemens pro Arte”.

Tradycyjnie koncert poprowadziła dr Maria Zuber - absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego. W 2012 r. ukończyła z wyróżnieniem Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a w 2019 r. uzyskała tytuł doktora sztuki - dyrygentura. Związana jest z Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, gdzie prowadzi zajęcia m.in. z dyrygowania, czytania partytur, metodyki nauczania muzyki. Od 2015 r.  Maria Zuber jest dyrektorem organizacyjnym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. prof. Józefa Świdra w Cieszynie.

W brawurowo poprowadzonym koncercie, który wieńczył obchody 25-lecia działalności artystycznej Zespołu Kameralistów „Pro Arte et Musica”, uczestniczył także kompozytor, aranżer, muzyk sesyjny i pedagog w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego dr Karol Pyka, który zagrał na instrumencie klawiszowym oraz Jubileuszowa Orkiestra Kameralna. Obok muzyki sakralnej wybrzmiało wiele hitów, takich jak: „What a Wonderful World”, „New York, New York”, czy „Skyfall”. Koncert zakończył utwór z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać tam gdzie byłem - bisowany - właśnie w aranżacji Karola Pyki, podobnie jak większość prezentowanych utworów.       

Imieliński kościół był po brzegi wypełniony publicznością, która każdy kolejny utwór nagradzała gromkimi brawami. „Mimozami jesień się zaczyna…” śpiewał za Tuwimem Czesław Niemen, naszą Jesień Organową, zakończyły nuty równie piękne i barwne, jak kwitnące teraz astry - marcinki. Gratulujemy Kameralistom! Do zobaczenie i usłyszenia już za niespełna rok!   

Koncert finałowy 22. Festiwalu Jesień Organowa w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim

do góry