• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/Maluję, bo kocham…

Maluję, bo kocham…

14 Marca 2023

To tytuł otwartej 13. marca w Galerii Starostwa Powiatowego w Bieruniu wystawy malarstwa Jolanty Wawoczny. Autorka choć obecnie mieszka w Katowicach, dzieciństwo spędziła w Międzyrzeczu. Jest absolwentką Uniwersytetów Śląskiego i Ekonomicznego w Katowicach, ale po mamie Krystynie Pierchale odziedziczyła zamiłowanie do sztuki i talent. Wielokrotnie podkreśla, że to mama zastąpiła jej profesjonalną szkołę plastyczną. Artystka uczestniczyła w warsztatach twórczych i plenerach malarskich organizowanych przez powiat bieruńsko-lędziński, a swój pierwszy obraz olejny namalowała podczas 5. Pleneru Malarskiego „Między Wieżami” w 2014 r.  

Od tego czasu rozwijała swój warsztat pod okiem Moniki Pawlas-Polańskiej, uczestnicząc przez pięć lat w zajęciach malarskich w Zamku Sieleckim w Sosnowcu. W 2015 roku zdobyła pierwsze miejsca w 11. Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Pejzaże osobliwe” im. prof. Jana Świderskiego i w 14. Wojewódzkim Konkursie Prac Plastycznych „Ze sztuką na ty”, inspirowanych twórczością wielkich mistrzów. Rok późnej niemalże powtórzyła sukces z pierwszego z wymienionych konkursów, uzyskując wyróżnienie. Jej prace pojawiły się na wystawie indywidualnej oraz na wystawie Grupy Sieleckiej w Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu (2016), w Miejskim Ośrodku Kultury w Mysłowicach (2018) oraz w Bibliotece Śląskiej wraz z Klubem Plastyków „Kontrast” (2022). W 2022 roku uczestniczyła w plenerze malarskim zorganizowanym przez nasz Wydział Promocji, Kultury i Sportu, który odbył się w Cieszynie, a którego wystawa poplenerowa będzie prezentowana jeszcze w tym roku w mieście nad Olzą w Cieszyńskim Ośrodku Kultury.

Obecnie przyszedł czas na wystawę w powiecie bieruńsko-lędzińskim. Na ścianach naszej powiatowej galerii zawisły płótna Jolanty Wawoczny, obrazy pełne kwiatów, portrety i miejskie pejzaże, czasami z odległych zakątków świata. W wernisażu uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu, radni powiatowi oraz liczne grono przyjaciół artystki. Wystawę można oglądać w marcu i kwietniu, w dni robocze, w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Bieruniu.         

Plakat informacyjny o wystawie

Starosta podczas przemowy na otwarcie Galerii Zebrani w Galerii goście

Zebrani w Galerii goście Goście podziwiający obrazy malarki

Zbierający się w Galerii goście Zbierający się w Galerii goście

Goście podziwiający wystawę Zdjęcie grupowe wszystkich zebranych gości

Obraz malarki Obraz malarki

Obraz malarki Obraz malarki

do góry