• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/DAWID TOMALA - "Rzutem na taśmę"

DAWID TOMALA - "Rzutem na taśmę"

6 Sierpnia 2021

Fantastycznie ułożył się chód na 50 kilometrów dla naszego Dawida Tomali. Na mecie wyprzedził o ponad pół minuty Niemca Jonathana Hilberta oraz o niespełna minutę Kanadyjczyka Evana Dunfee.

„Nasz” bo pochodzi z Bojszów, z powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Urodził się 27 sierpnia 1989 roku. Pierwsze sportowe kroki stawiał w UKS Maraton Korzeniowski w Bieruniu, gdzie uczęszczał do gimnazjum. Jest absolwentem bieruńskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich. Odkąd poszedł na studia, reprezentował barwy AZS AWF Katowice.

Chód trenuje od 2003 roku. Pierwszy sukces na krajowej arenie odniósł w 2007 roku - został Mistrzem Polski na 10 kilometrów. W 2011 roku wywalczył złoto młodzieżowych mistrzostw Europy. Na igrzyskach w Londynie był 19. Przełomem w karierze chodziarza okazała się zmiana dystansu z 20 na 50 kilometrów. To na tym „królewskim” dystansie w Sapporo zdobył olimpijskie złoto.

Na gorąco, po zwycięstwie powiedział do dziennikarzy: - To jest coś niesamowitego. Nie spodziewałem się, że mogę to zrobić. Szliśmy sobie powoli (…). W pewnym momencie zaczęło mi się nudzić, więc... przyspieszyłem. Patrzę, a za mną nikogo nie ma, więc poszedłem swoje i wygrałem. Potrzebuję czasu, żeby to do mnie doszło!

Niestety, Dawid Tomala nie będzie mógł obronić tytułu na kolejnych igrzyskach. Medal zdobył przysłowiowym „rzutem na taśmę”. Zawody w chodzie na dystansie 50 kilometrów na igrzyskach olimpijskich zostały rozegrane po raz ostatni. W Paryżu chodziarze będą rywalizować tylko na „sprinterskim” dystansie 20 kilometrów, bądź nowym 35 kilometrów.

Sukces naszego Dawida Tomali napawa dumą! Dziękujemy!

GRATULUJEMY SERDECZNIE - MISTRZU!

Bojszowy powitały naszego olimpijczyka 10 sierpnia. Był tort okolicznościowy i licznie przybyli mieszkańcy. Na uroczystości nie zabrakło władz powiatu. Raz jeszcze wiwat na cześć Dawida Tomali!

Dawid Tomala

Foto: TVP Sport

Powitanie olimpijczyka

Powitanie olimpijczyka 2

Powiatanie olimpijczyka 1

 

 

do góry