• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/„Clemensy” w godnych rękach!

„Clemensy” w godnych rękach!

30 Marca 2023

27 marca po raz 21. wręczone zostały Nagrody Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego w dziedzinie kultury za 2022 rok. „Clemensa” Pro Arte otrzymał Jan Jagoda, Pro Cultura Henryk Ganobis, a Pro Publico Bono trafił do Mirosława Leszczyka oraz św. pamięci Bogusława Żogały. Laudacje kolejno wygłosili Sonia Wilk - kustosz, kierownik Działu Plastyki Nieprofesjonalnej Muzeum Śląskiego; Alojzy Lysko - pisarz regionalista; Ilona Cuber-Cebula - laureatka Clemensa Pro Cultura 2007. Uroczystość poprowadził aktor Mirosław Neinert - dyrektor Teatru Korez, a przed publicznością wystąpili sopranistka, solistka Opery Śląskiej Leokadia Duży i pianista NOSPR-u Piotr Kopiński. 

Jan Jagoda jest malarzem intuicyjnym mieszkającym w Imielinie. Jego obrazy doceniane są przez jury konkursów, w których zdobywa główne nagrody, otrzymał m.in. Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Twórców Nieprofesjonalnych im. Pawła Wróbla za obraz „Kwartet Smyczkowy”, który zakupiło do swoich zbiorów Muzeum Śląskie w Katowicach. W kolekcji katowickiego muzeum znajduje się obecnie już 9 obrazów artysty. Przynależy do prestiżowej „Grupy Janowskiej”, Klubu Plastyka „Kontrast” i grupy plastycznej „Kastalia”     

Kapituła nagrodę Janowi Jagodzie przyznała jednogłośnie, jako twórcy nieprofesjonalnemu, którego malarstwo zachwyca kreską, barwą oraz swoistym, unikalnym sposobem interpretacji prezentowanych wątków tematycznych. Na przestrzeni lat artysta wykształcił własny indywidualny warsztat twórczy, który nieustanie doskonali.

Obrazów Jana Jagody nie sposób pomylić z pracami innych twórców, są niepowtarzalne i bardzo osobiste. Ponadto, w jego bogatym dorobku twórczym znajduje się wiele prac poświęconych śląskiej tematyce. Obrazy Jana Jagody znalazły się w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz krajowych i zagranicznych kolekcjach prywatnych.

Henryk Ganobis jest pisarzem-regionalistą, archiwistą gromadzącym pamiątki lokalnej historii - relacje, dokumenty i fotografie. Osiadł w Kopciowicach. W dorobku ma liczne artykuły publikowane w kwartalniku „Strony Ziemi Pszczyńskiej” oraz książki:  „Ożywieni przez Miłość i Pamięć”, „Sagi Górnośląskie”, „Dwory Pogranicza”, które powstały we współpracy z Alojzym Lyską.                    

Kapituła przyznała mu powiatową nagrodę kulturalną jednogłośnie jako pisarzowi-regionaliście, który niestrudzenie gromadzi świadectwa przeszłości Śląska, powiatu bieruńsko-lędzińskiego, jego gmin i mieszkańców. Zamieszkały w Chełmie Śląskim dokumentalista jest autorem książek i artykułów, fotografie pochodzące z jego kolekcji wzbogaciły m.in. album  „Razem tworzymy historię Bierunia”.

Henryk Ganobis popularyzuje gminy, powiat bieruńsko-lędziński i Górny Śląsk także za pośrednictwem Internetu. Media społecznościowe są dla niego ważnym narzędziem pobudzania lokalnego patriotyzmu, szacunku i zamiłowania do historii.     

Mirosław Leszczyk i Bogusław Żogała (+) to społecznikowski tandem z Lędzin, którzy swoim długoletnim działaniem ze wszech miar zasłużył na to honorowe wyróżnienie. Ich bezprzykładne i bezinteresowne zaangażowanie w sprawy naszej powiatowej wspólnoty zaowocowało licznymi inicjatywami na rzecz rozwoju, wspierania i popularyzacji lokalnej kultury, Kapituła nagrody przyznała ją jednogłośnie.

Mirosław Leszczyk zainicjował m.in. powstanie Towarzystwa Kulturalnego im. Anielina Fabery, Klubu „Tygodnika Powszechnego” w powiecie bieruńsko-lędzińskim oraz Klubu Plastyka „Kontrast”, którego jest aktywnym członkiem - maluje amatorsko. Jest wydawcą, dziennikarzem obywatelskim, publicystą i popularyzatorem kultury i historii regionu. Działa na rzecz lokalnego środowiska seniorskiego.

Bogusław Żogała był prezesem lędzińskiego Koła Turystycznego i instruktorem Koła Historyczno-Regionalnego w Lędzinach oraz wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Książek. Inicjował wiele społecznych działań, m.in. współpracę z Kozami (skąd w 1770 roku przybyli do Hołdunowa prześladowani protestanccy osadnicy), 240-lecie murowanego kościoła św. Klemensa, czy organizację jubileuszu 250-lecia Hołdunowa.

do góry