• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/Bez barier - aktywność fizyczna u osób z (..)

Bez barier - aktywność fizyczna u osób z niepełnosprawnościami

9 Maja 2023

8 maja w Centrum Usług Społecznych odbyła się druga edycja konferencji pod wiodącym tytułem Większa wiedza - większa tolerancja, której patronowała Marlena Maciąg Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Przedsięwzięcie zorganizował powiat bieruńsko-lędziński z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lędzinach. Konferencję otworzył starosta Bernard Bednorz. Głos zabrali m.in. Grzegorz Baranowski - Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Radna Powiatowa Zofia Dudek, która odczytała list posłanki Bożeny Borys-Szopy. W tej edycji obszary tematyczne zaplanowanego panelu dyskusyjnego pod wspólną nazwą Bez barier - aktywność fizyczna u osób z niepełnosprawnościami przybliżyły rolę jaką odgrywa sport w aktywizacji osób z niepełnosprawnościami oraz wskazały bariery na jakie napotykają niepełnosprawni sportowcy w drodze do osiągnięcia sukcesu. W dyskusji uczestniczyli m.in. Ewelina Piszczek, Karol Bobola, Janusz Kozak z Klubu IKS Jeźdźcy, Karolina Swoboda oraz Marcin Batko z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, Anna Wolny reprezentantka Kadry Narodowej Parabadmintona, Patrycja Haręza Reprezentantka Polski na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio w szermierce na wózkach, Jan Wroński dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON, Grzegorz Skrzeczek.

W konferencji zorganizowanej z inicjatywy Krystyny Cuber radnej powiatowej i członkini Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego licznie uczestniczyli przedstawiciele samorządów różnych szczebli, radni powiatowi oraz reprezentanci instytucji i stowarzyszeń zajmujących się problemami osób z niepełnosprawnościami, odbyła się z okazji Dnia Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej oraz Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Konferencję, którą organizacyjnie wsparł PCPR, prowadziła redaktor Beata Tomanek z Radia Katowice wraz z Tomaszem Szwedo międzynarodowym mistrz Polski oraz Czech w grach pojedynczych i podwójnych parabadmintona. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych w Labiryncie, zaprezentowany został Showdown aspirujący do bycia dyscypliną paraolimpijską, natomiast Stowarzyszenie Sportu i Rekreacji „Start” w Katowicach zaprezentowało Goalball, który jest od 1976 r. dyscypliną paraolimpijską i pierwszą oficjalną olimpijską grą zespołową dla osób niewidomych i słabowidzących.

 Link do transmisji z obrad, którą można było oglądać na żywo w Internecie, zamieszczamy poniżej.

Link do 2. edycji Konferencji Większa wiedza - większa tolerancja

Prowadzący konferencję Obecni na sali goście

Od lewej:Jan Wroński, Beata Tomanek, Patrycja Haręza, Tomasz Szwedo Od lewej Beata Tomanek, Anna Wolny, Tomasz Szwedo

Prowadzący podczas rozmowy z przedstawicielami Fundacji Aktywnej Rehabilitacji Prowadzący podczas rozmowy z przedstawicielami Klubu IKS Jeźdźcy

Pokaz gry w Showdown Pokaz gry w Goalball

 

do góry