• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/Barwnie, kreatywnie i poplenerowo

Barwnie, kreatywnie i poplenerowo

11 Października 2022

Plenery Malarskie „Między wieżami” organizowane są co dwa lata od 2005 r. Tegoroczna edycja, była już ósmą z kolei. Niezmiennie, od samego początku funkcję ich komisarza pełni Urszula Figiel - malarka, pedagog sztuki i animatorka kultury. Tradycyjnie po zakończeniu pleneru przygotowywana jest w powiatowej galerii wystawa, której towarzyszy katalog, prezentujący wybrane prace jej uczestników.

Na poplenerową ekspozycję składają się prace 27. autorek i autorów. Są to: Piotr Barucha, Sylwia Barucha, Gabriela Bierońska, Bogusława Bronkowska, Agnieszka Czerniak, Urszula Figiel, Katarzyna Gawlik, Sandra Gawlik, Bożena Gawlikowicz, Renata Gołdon-Kolny, Jan Jagoda, Amelia Kantor, Beata Kozioł, Mirosław Leszczyk, Józef Mandla, Jan Nowak, Anna Radwańska, Anna Maria Rusinek, Larysa Savchenko, Iwona Simka-Surma, Anna Strzelecka-Jasiewicz, Ewa Szymańska-Sułkowska, Marek Szymkowiak, Krystyna Ścierska, Jolanta Wawoczny, Agata Wojtala-Kubecka, Barbara Zientara-Chmiel.

Premiera wystawy to artystyczne święto, podsumowujące nie tylko wysiłek twórczy, ale także umacniające więzi towarzyskie i integrujące regionalne środowisko artystyczne. Tak pisze o tym Urszula Figiel we wstępie do katalogu: - W Galerii Starostwa możemy podziwiać wystawę prac uczestników VIII Pleneru Malarskiego „Między Wieżami”. To wspaniała grupa twórców. Wielu łączy przyjaźń lub miłe koleżeństwo, którego osnową jest wspólna pasja… Warto nadmienić, że w wystawie biorą udział zarówno plastycy profesjonalni, jaki i amatorzy, którzy poziomem nie ustępują zawodowcom.

Prace - oleje i akryle, które wypełniły ściany galerii, odkrywają przed widzami barwne, „najciekawsze” zakątki Cieszyna i powiatu bieruńsko-lędzińskiego, oczywiście w subiektywnym doborze ich twórców. Jak mówi komisarz pleneru, jedne są efektem długotrwałych rozważań nad tematem, odwołaniem do przebłysków pamięci, inne powstawały „na gorąco” w plenerze. Następnie, te zabrane ze sobą prace, zarówno malowane, jak i te noszone we wnętrzu, zostały poddane twórczej kreacji, aż zyskały ostateczną formę - skończonego obrazu.

Wernisaż wystawy odbył się w Galerii Starostwa Powiatowego 10 października 2022 r. W otwarciu, które nastąpiło w obecności reprezentantów władz powiatu, uczestniczyli twórcy i licznie zgromadzona publiczność. Otwierając wystawę starosta Bernard Bednorz podkreślił fakt, że plener, którego plon można obecnie oglądać w powiatowej galerii, został zorganizowany po przeciągającej się przerwie pandemicznej. Wyraził nadzieję, że podobne okoliczności już nigdy więcej nie uniemożliwią jego organizacji, a artyści będą mogli bez skrępowania „wyrażać siebie” - tworzyć i wystawiać. Ponadto, podkreślił, że w przyszłym - jubileuszowym dla powiatu - roku, Zarząd nosi się z zamiarem ponownej organizacji przedsięwzięcia.

Ekspozycję tradycyjnie można odwiedzać przez trzy najbliższe jesienne miesiące, od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Bieruniu. Ufamy, że uda się ją pokazać już w przyszłym roku w Cieszynie, korzystając z uprzejmości miasta lub miejscowej uczelni artystycznej, które wsparły nas organizacyjnie przy realizacji pleneru.

- Dajmy zatem ponieść się wrażeniu, podążajmy za zaproszeniem do obejrzenia majowego Cieszyna oczami artystów. To podróż pasjonująca, to światło, kolor, miejsca często niezauważane, to moment, słońce, aura… Bo obraz ożywa pod okiem każdego odbiorcy i tętni swoim nowym życiem -zaprasza w poplenerowym wydawnictwie Urszula Figiel. Przybywajcie - zapraszamy!  

Wernisaż wystawy poplenerowej Cieszyn 2022 Wernisaż wystawy poplenerowej Cieszyn 2022

Wernisaż wystawy poplenerowej Cieszyn 2022 Wernisaż wystawy poplenerowej Cieszyn 2022

Wernisaż wystawy poplenerowej Cieszyn 2022 Wernisaż wystawy poplenerowej Cieszyn 2022

Wernisaż wystawy poplenerowej Cieszyn 2022 Wernisaż wystawy poplenerowej Cieszyn 2022

Wernisaż wystawy poplenerowej Cieszyn 2022 Wernisaż wystawy poplenerowej Cieszyn 2022

VIII Plener Malarski Między Wieżami

 

do góry