• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/Balony i azjatyckie wierzenia...

Balony i azjatyckie wierzenia...

23 Listopada 2023

18 listopada „Na Kopcu” w Imielinie odbyły się XXVI Powiatowe Zawody Balonów na ogrzane powietrze, w której uczestniczyła młodzież szkół podstawowych naszego powiatu oraz Mysłowic.

Ponad 240 lat temu dwaj francuscy bracia Joseph Michel i Étienne Jacques Montgolfier wypuścili w powietrze pierwszy balon na ogrzane powietrze stworzony z papieru i płótna. Ponoć ich pomysł zrodził się, gdy ujrzeli wydętą i unoszącą się przez rozgrzane powietrze koszulę zawieszoną nad kominkiem. Doszukując się źródeł pomysłu balonu na ogrzane powietrze docieramy do epoki Trzech Królestw (280-220 p.n.e.). Wówczas w Chinach lampion szczęścia wykorzystywano m.in. do sygnalizacji wojskowej.  Według azjatyckich wierzeń, unoszący się w górę lampion zabiera ze sobą wszystkie troski i problemy, a ludziom przynosi szczęście i bogactwo. Inne źródła podają, że prekursorem balonów na ogrzane powietrze był Albert z Saksonii - XIV-wieczny filozof. Twierdził, że jeśli istnieją przedmioty pływają po powierzchni oddzielającej powietrze od wody, to mogą istnieć również przedmioty „pływające” po powierzchni oddzielającej strefę powietrza od strefy ognia.

Tej listopadowej soboty punktualnie o godzinie dziesiątej „Na Kopcu” w Imielinie rozpoczęły się XXVI Powiatowe Zawody Balonów na ogrzane powietrze. Organizatorem przedsięwzięcia, wspieranego przez powiat bieruńsko-lędziński, był Zarząd Powiatowy i Wojewódzki LOK oraz gmina Imielin. Po ocenie, odbyły się trzy tury startów, w których zawodnicy startowali w pojedynkę lub grupach dwuosobowych. Najlepsze wyniki w kategorii szkół do klasy 2 osiągnęli: 1. Franek Kudera, Franek Dubiel, 2. Wiktor Sekuła, Filip Synowiec, 3. Antoni Lenkiewicz, Maksymilian Łukaszczyk. W kategorii szkół do klasy 5: 1. Igor Pecka, Paweł Dubiel (SP nr 1 Imielin), 2. Karolina Dubiel, Franciszek Grzybek (SP nr 1 Imielin), 3. Mikołaj Milczanowski, Filip Chrząszcz (SP nr 1 Lędziny oraz SP nr 3 Bieruń). W kategorii szkół do klasy 8: 1. Jan Kolny, Maksymilian Nowotarski (SP nr 2 Chełm Śląski), 2. Szymon Musioł (SP nr 1 Lędziny). W kategorii balonów niestandardowych najlepsze miejsca zajęli: 1. Jan Kolny, Maksymilian Nowotarski (SP nr 2 Chełm Śląski), 2. Igor Pecka, Paweł Dubiel (SP nr 1 Imielin), 3. Karolina Dubiel, Franciszek Dubiel (SP nr 1 Imielin).

Puchary, medale i dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez powiat, wręczyli radny Imielina Józef Pacwa, prezes ZP LOK Franciszek Musioł oraz Sylwia Komandera. W czasie przerwy między startami odbywały się pokazy modeli latających. Zawodników dopingowali rodzice i opiekunowie oraz liczna grupa okolicznych mieszkańców.

 Zawodnicy z balonami Zawodnicy z balonami 

Zawodnicy z balonami Zawodnicy z balonami

Zdjęcie grupowe

Zdjęcia LOK.

do góry