• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/3 x 3, czyli tryptyki Anny Marii Rusinek

3 x 3, czyli tryptyki Anny Marii Rusinek

7 Czerwca 2022

W Starostwie Powiatowym gości wystawa Anny Marii Rusinek (1977), której wernisaż odbył się 6 czerwca. Jest to dość nietypowa ekspozycja jak na naszą mini-galerię. Składają się na nią trzy tryptyki: Złoty, Niebieski i Spotkanie nad morzem. Na każdy, jak na tryptyki przystało, składają się po trzy części dzieła, budujące tematycznie powiązaną całość. Odpowiednio zaczynając od pierwszego z wymienionych: „Babcia Ewa”, „Amerykanki”, „Pola”; „Otulona”, „Oniryczna”, „Obudzona”; „Mewy”, „Spotkanie nad morzem” i „Morze”. Tryptyki imponują techniką malarską, rozmachem i oczywiście rozmiarami, wypełniając całą galerię.                              

Autorka prac w 2003 roku ukończyła Akademię Pedagogiczną na Wydziale Malarstwa Instytutu Sztuki w Krakowie pod kierunkiem prof. Stanisława Sobolewskiego. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Zadebiutowała pracą dyplomową - pejzaże śląskie w krakowskiej Galerii Szalom. W kolejnych latach zajęła się aktem ukazanym na tle pejzażu, czyniąc swoje kompozycje figuralne nośnikami różnorodnych idei.

W 2010 roku namalowała obraz "Paderewski", który stał się wizytówką koncertów poświęconych pianiście i kompozytorowi w Operze Wiedeńskiej, a obecnie znajduje się w Instytucie im. Ignacego  Paderewskiego w Paryżu.

Po powrocie na Śląsk artystka na swoich obrazach prezentuje kobiety grające na instrumentach muzycznych np. na tle starych dworców i familoków, tworzy cykl monochromatycznych niejednokrotnie abstrakcyjnych ptaków, pejzaże i martwe natury

W 2013 roku jej obraz "Lilies" reprezentuje Polskę na międzynarodowej wystawie "Passion for Freedom'' w Londynie.

Tegoż roku, wspólnie z Ewą Parmą, wydaje książkę "Kobiety i ważki", której ilustracje były inspiracją do napisania przez uznaną poetkę cyklu wierszy. Rok później powstaje kolejny projekt tej spółki autorskiej. Tym razem, Anna Maria Rusinek tworzy rysunki do tomiku poezji "Przysiółek zwany czułością".

Obecnie, w imielińskiej pracowni tworzy zarówno drobne formy malarskie, jak i duże płótna figuralne, okazjonalnie zajmuje się ceramiką i biżuterią oraz z powodzeniem prowadzi działalność pedagogiczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczestniczyła w powiatowych plenerach malarskich „Między Wieżami” i wystawiała swoje prace w powiatowej galerii.

Artystka wystawiała w kraju i zagranicą. W sumie miała 23 wystawy indywidualne, uczestniczyła w 21 wystawach zbiorowych i 19 plenerach malarskich. Tylko w 2015 roku malarka otwarła cztery indywidualne wystawy, dwie w prestiżowych galeriach Centrum Kultury Śląskiej w Pałacu w Nakle Śląskim i Muzeum w Krnovie w Czechach. Rok 2018 przynosi imielińskiej malarce trzy indywidualne wystawy: w Galerii Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Galerii Art Chimera w Katowicach i w krakowskiej Galerii „Attyka”.

Została wyróżniona Nagrodą Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego w Dziedzinie Kultury. Clemensa Pro Arte za rok 2021 odebrała 25 kwietnia tego roku, a sama wystawa jest pokłosiem tego wydarzenia. 

Do odwiedzenia ekspozycji imielińskiej artystki 3 x 3 Tryptyk zapraszamy przez najbliższe dwa miesiące, od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy urzędu.      

Otwarcie wystawy malarstwa A.M. Rusinek Otwarcie wystawy malarstwa A.M. Rusinek

Otwarcie wystawy malarstwa A.M. Rusinek Otwarcie wystawy malarstwa A.M. Rusinek

Otwarcie wystawy malarstwa A.M. Rusinek Otwarcie wystawy malarstwa A.M. Rusinek

 

Otwarcie wystawy malarstwa A.M. Rusinek Otwarcie wystawy malarstwa A.M. Rusinek

Otwarcie wystawy malarstwa A.M. Rusinek

do góry