• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/18. kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony (..)

18. kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.

16 Kwietnia 2021

Od 2014 r. powiat bieruńsko-lędziński w ramach ochrony dziedzictwa narodowego udziela dotacji na prace związane z ochroną zabytków.

Pierwsza udzielona dotacja obejmowała wykonanie dokumentacji konserwatorskiej renowacji kościoła pw. św. Walentego w Bieruniu i wynosiła bagatela 100 tys. zł. Na przestani lat w bieruńskim „Walencinku” odrestaurowano ołtarz główny, jeden z ołtarzy bocznych oraz dwa nadszarpnięte zębem czasu żyrandole.

W 2020 r. renowacji poddano dawną kostnicę znajdującą się na cmentarzu przy sanktuarium św. Walentego, wykonano dokumentację konserwatorską renowacji zabytkowej figury św. Jana Nepomucena w Lędzinach. Prawdziwym skarbem okazała się  przywrócona do świetności bojszowska figura św. Floriana. O tym dlaczego można przeczytać na stronie 7 grudniowego wydania informatora powiatowego, którego elektroniczną wersję znajdziemy KLIKAJĄC TUTAJ.

Do dnia dzisiejszego powiat przeznaczył na ratowanie zabytków kwotę sięgającą 757.501,55 zł, co pozwoliło otoczyć opieką 17 zabytków znajdujących się na jego terenie.

 Krzyż przydrożny, Bieruń ul. Łysinowa Krzyż przydrożny, Bieruń ul. Lędzińska Krzyż przydrożny, Bieruń ul. Chemików

Figura NMP przy kościele ś. Anny w Lędzinach Figura św. Antoniego Padewskiego przy kościele św. Anny w Lędzinach Figura św. Jana Nepomucena przy kościele ś. Anny w Lędzinach

Ołtarz główny w kościele św. Walentego w Bieruniu Figura św. Foriana, Bojszowy ul. Gaikowa Tablica informacyjna

Fot. ołtarza P. Śliwka

do góry