Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to święto obchodzone 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., by uczcić pamięć Żydów pomordowanych w czasie II wojny światowej. Obchody tego dnia odbywają się na całym świecie.

28 stycznia 2020 r. odbędzie się Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju. Celem wydarzenia jest upamiętnienie ofiar Marszu Śmierci z KL Auschwitz do Gliwic w jego 75. rocznicę oraz upamiętnienie 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Bieg odbywa się na trasie Oświęcim-Gliwice, czyli na trasie jednego z dwóch marszy śmierci wyprowadzonych z niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz w styczniu 1945 roku. Bieg ma charakter sztafetowy. Podczas pokonywania odcinków w biegu uczestniczy trzyosobowa reprezentacja uczniów z opiekunem. Bieg podzielony jest na osiem odcinków. Na każdym z nich zostanie oddany hołd w miejscach pamięci i przekazane „światło pokoju”.

ODCINEK PIERWSZY: Oświęcim – Bieruń
Udział w pierwszym odcinku biorą uczniowie chorzowskich szkół przy wsparciu policjantów. Uroczystości rozpoczyna się na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu w obecności przedstawicieli Muzeum KL Auschwitz, być może w obecności któregoś z byłych więźniów. Zostaje przekazane „światło pokoju”, zachowane z wcześniejszych państwowych uroczystości upamiętniających wyzwolenie KL Auschwitz. Wraz ze światłem młodzież we wspólnym marszu uda się do bramy obozu, skąd rozpocznie bieg sztafetowy w czteroosobowych grupach pod nadzorem policji.
Przewidywany czas: 7.15 - 9.00.

ODCINEK DRUGI: Bieruń
Udział w drugim odcinku biorą uczniowie chorzowskich szkół oraz szkół bieruńskich przy wsparciu policji i Urzędu Miasta Bieruń. Uroczystości na tym odcinku rozpoczną się na cmentarzu parafii św. Walentego w Bieruniu, gdzie zostanie oddany hołd przy mogile upamiętniającej ofiary marszu śmierci. Zostanie także przekazane „światło pokoju”. Następnie uczestnicy sztafety przebiegną, w podobnej formule jak w odcinku pierwszym, do drugiego miejsca pamięci, znajdującego się na terenie dzisiejszej fabryki Fiata, upamiętniający miejsce egzekucji, gdzie złożone zostaną kwiaty.
Przewidywany czas: 9.00 - 10.00.

Więcej na https://katowice.ipn.gov.pl/pl3/aktualnosci/85884,Bieg-Pamieci-ze-Swiatlem-Pokoju-Oswiecim-Gliwice-28-stycznia-2020.html

81-376113.jpg

Źródło https://katowice.ipn.gov.pl/pl3/aktualnosci/85884,Bieg-Pamieci-ze-Swiatlem-Pokoju-Oswiecim-Gliwice-28-stycznia-2020.html