Najbliższa sesja Rady Powiatu odbędzie się 21 października 2019 r. o godz. 15.00 w Starostwie Powiatowym w Bieruniu, przy ul. św. Kingi 1

Porządek obrad

W wyborczą niedzielę 13 października odbył się szósty już koncert jubileuszowego XX Festiwalu Jesień Organowa w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim. Tym razem zawitaliśmy do bieruńskiego Sanktuarium św. Walentego, czyli do popularnego Walencinka, w którym nota bene koncertu festiwalowego nie było już od kilku lat. Stosownie do charakteru i wnętrza XVII-wiecznej świątyni zabrzmiała tam muzyka tego właśnie stulecia, a były to w przeważającej mierze utwory kompozytorów polskich, lub działających na terenie Polski w tym właśnie okresie. Dodajmy, że wszystkie te dzieła zostały wykonane po raz pierwszy w 20-letniej historii naszego festiwalu, a więc były też pewnego rodzaju rarytasem programowo-repertuarowym. Wysłuchaliśmy w sumie 16 religijnych utworów takich twórców jak Marcin Mielczewski, Giovanni Battista Cocciola, Hans Leo Hassler, Mikołaj Zieleński, Lodobico Grossi da Viadana, Franciszek Lilius, Giovanni Valentini, Tarquinio Merula i Marco Scacchi.
Wykonawcą był krakowski zespół Harmonia Sacra w składzie: Joanna Radziszewska-Sojka – sopran, Anna Zawisza – sopran, Andrzej Zawisza – bas pod kierownictwem Marcina Szelesta, który grał na również XVII-wiecznym, zabytkowym pozytywie znajdującym się w kościółku św. Walentego. Marcin Szelest to znakomity organista i muzykolog, profesor krakowskiej Akademii Muzycznej, wybitny znawca muzyki dawnej, specjalizujący się zarazem w jej współczesnych interpretacjach, utrzymanych wszakże w stylu i praktyce wykonawczej epoki. Podobnymi umiejętnościami i predyspozycjami odznaczają się też pozostali soliści-wokaliści, nic dziwnego zatem, że wykonanie wszystkich dzieł, było niezwykle kompetentne, by nie powiedzieć wzorcowe. Trzeba przy tym dodać, że nie był to koncert łatwy w odbiorze, zwłaszcza dla mniej obeznanych z muzyką dawną słuchaczy. Percepcja poszczególnych utworów, czasem trochę ascetycznych w wyrazie wymagała skupienia, wczucia się w specyficzny klimat tych powstałych trzysta i więcej lat temu utworów. Bieruńska publiczność, która pomimo pięknej, skłaniającej raczej do spacerów pogody tłumnie przybyła do Walencinka, zdała ten „egzamin” znakomicie z uwagą słuchając muzyki, która bynajmniej nie była „lekka, łatwa i przyjemna”. Można tu mówić nawet o pewnego rodzaju sztuce dla koneserów, ale przecież za takich znawców muzyki może się uważać większość festiwalowej publiczności, zwłaszcza ci melomani, którzy na nasze jesienne spotkania uczęszczają już od kilkunastu lat. Oczywiście całą sprawę znacznie ułatwiły wspomniane wyżej świetne kreacje znakomitego zespołu Harmonia Sacra pod kierownictwem Marcina Szelesta.

Na następny, przedostatni już koncert festiwalowy zapraszamy w najbliższą niedzielę 20 października o godz. 18:00 do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim. Wystąpią: Wacław Golonka – organy, Marcin Wolak – bas/baryton oraz Chór Śląskiej Izby Lekarskiej „CAMES” pod dyr. Doroty Dziełak-Szczepan. /Roman Jochymczyk 

www1.jpg  www2.jpg  www3.jpg  www4.jpg  www5.jpg 
 www6.jpg  www7.jpg  www8.jpg  www9.jpg  www10.jpg
         

Zdjęcia: BM Foto

Zarząd Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego informuje, że jest opracowywana dokumentacja projektowa na potrzeby przebudowy przepustu w ciągu drogi powiatowej 4137S, ul. Wolskiej w Bojszowach w km 5+000.

 

 

Informacja

dzien edukacji narodowej zyczenia2.jpg

Zarządu Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego informuje, że jest opracowywana dokumentacja projektowa na potrzeby przebudowy dróg powiatowych 5904S, ul. Jagiellońskiej i ul. Lipowej w Lędzinach w zakresie budowy ciągu pieszo-rowerowego.

 

Informacja