Mamy dofinansowanie!!!
15 Maja 2026Ulice Jagiełły oraz Wawelska w Bieruniu zostaną rozbudowane dzięki dofinansowaniu ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg
Dzisiaj w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Bieruniu podpisana została umowa na dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, zadania pod nazwą: „Rozbudowa drogi powiatowej 4137S, ul. Jagiełły oraz 4137S, ul. Wawelskiej w Bieruniu na odcinku od skrzyżowania z ul. Warszawską (DK44) do skrzyżowania z łącznicą skrzyżowania "węzła Bieruń"”.


Sygnatariuszami umowy opiewającej na kwotę 2 578 672,32 zł byli Wojewoda Śląski Marek Wójcik oraz Starosta Bieruńsko-Lędziński Łukasz Odelga i wicestarosta Zofia Dudek. Umowa została podpisana w obecności Przewodniczącej Rady Powiatu Anny Kubicy, Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Bieruniu Arkadiusza Grygierka, Burmistrza Miasta Bierunia Sebastiana Macioła oraz Radnego Gminnego Zdzisława Kantora. Całkowita wartość inwestycji wynosi 5 485 743,16 zł, a rozbudowa dróg powiatowych zostanie wykonana z udziałem środków pochodzących z budżetu Gminy Bieruń w wysokości 1 569 313,49 zł.


Inwestycja realizowana dzięki uzyskanemu dofinansowaniu obejmuje rozbudowę drogi powiatowej ul. Jagiełły oraz ul. Wawelskiej w Bieruniu. Inwestycja dotyczy odcinka o długości 0,52 km, biegnącego od skrzyżowania z ul. Warszawską (DK44) do skrzyżowania z łącznicą „węzła Bieruń”.
Zakres przedsięwzięcia polegający na rozbudowie dróg obejmuje wykonanie m.in.:
- nowej konstrukcji drogi,
- nawierzchni jezdni (szer. 6,5 m, dł. 0,520 km),
- drogi dla pieszych i rowerów (szer. 3,0 m, dł. 0,520 km),
- drogi dla pieszych (szer. 2,1 m, dł. 0,465 km),
- odwodnienia,
- oświetlenia.
Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do poprawy komunikacji pomiędzy drogą krajową DK44 a powstającym „węzłem Bieruń”, który stanowił będzie bezpośrednie połączenie z budowaną drogą ekspresową S1. Zakończenie tej istotnej dla płynności ruchu inwestycji planowane jest na koniec października 2026 r.

